Damklubben
Närvarande 25/3: Elisabeth Sjölander, Ann-Charlotte Forsman, Anna Carlström,
AnnaMaria Öberg, Lillemor Nyberg och Malin Strinnlund.
Damklubbens styrelse 2010:Ordförande Malin StrinnlundVice ordförande Linda BomanSekreterare Therése Wiklund Kassör Ann-Charlotte ForsmanLedamot Emma Hägglund Ledamot Anna CarlströmFirmatecknare för Dannero Damklubb är ordförande Malin Strinnlund och
kassör Ann-Charlotte Forsman, båda tillsammans eller var och en enskilt.
Vi bestämde att medlemsavgiften i damklubben ska vara 100 kr/år.Uppgift om bankgirokonto kommer inom kort. Vi diskuterade på båda möten om vi kunde hitta något bättre namn än ”damklubben”Hjälp oss att hitta ett bra namn på nya damklubben.
Vi utlyser en tävling i travprogrammet till påskdagen. Fint pris, smycke, från AnnaMaria.
Namnförslag kan lämnas till Damklubbens personal vid Spiltan under påskdagen eller mail till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den , märkt med ”damklubben” och innehållande tävlingsbidrag, avsändarnamn och telefon.
Ansökan har lämnats till Travsällskapet, om bidrag till startkapital för klubben.
Vi diskuterade kring olika tänkbara aktiviteter: Anordna en lekhörna ”Spiltan” (i gamla totohallen, vid Travshopen).Invigning travdagen 4 april. Annons i travprogrammet och flygblad till skolor och fritids.Ta fina foton från invigningsdagen av Spiltan och skriva ett reportage till Allehanda Nära.
Bildkollage SpiltanUtlysa möjlighet till barn/publik, att komma med egen HÄSTBILD, att sätta upp på Spiltans vägg. Lämpligen till V75-dagen eller Midnattstravet .
Personal från Damklubben önskas till ”Spiltan”. Ju fler som ställer upp desto kortare pass
för var och en.
Anmäl intresse till Malin Strinnlund 070-2241414 eller Anna Carlström 073-0613685.
Fiskdamm Spiltan vid större travdagar.
Publikvärdar och guidade turer. Aktiviteter ”på stan” planeras för att locka folk till Dannero kommande travdagar. Inför V75-dagen den 15 majDamklubben besöker Ådalens Spelhörnor i Härnösand, Kramfors, Nyland och Sollefteå.
Onsdag 12 maj. Säljer ”förköp” och program som också inkluderar en del förmåner från Dannero på V75-dagen.
Vi diskuterade en poängsättning för arbete inom damklubben, att senare tillgodoräknas.
Info från ordförande;om Dam-SM Bergsåker 22-24 juli.
om kontakter med andra damklubbar i mitt-Sverige.
Nästa möte; onsdag 28 april kl. 19.00 i Föreningsrummet Dannero.Alla hjärtligt välkomna!