Foto: Girlpower HB, TR Bild

Svensk Travsports Guldtäcke

Svensk Travsports Guldtäcke på Dannero är ett av årets roligaste och ofta mest öppna travlopp. Loppet är en handicaplöpning där hästarna placeras med olika tillägg efter hur fort de springer och inte efter hur mycket pengar de tjänat. Kvalificerade för loppet är de segerrikaste hästarna de senaste tolv månaderna från landets olika travbanor.


Tidigare vinnare

År Häst Kusk Tränare Vinnartid
2020 Aas Balder Mats E Djuse Ida Brekke 1.24,4
2019 Järvsö Fux Örjan Kihlström Jan-Olov Persson 1.26,0
2018 Skaffer Adrian Ulf Eriksson Linn Hellström 1.26,4
2017 Blås Undan Jan-Olov Åberg Bror Grönlund 1.25,5
2016 Nova Mollyn Magnus Jakobsson Magnus Jakobsson 1.26,9
2015 Titan Tabac Ulf Eriksson Staffan Falk 1.23,3
2014 Bro Viking Robert Bergh Robert Bergh 1.24,6
2013 Gärdsjö Viking Per Lisell Per Lisell 1.25,7
2012 Flex Jan-Olov Åberg Tommy S Larsson 1.25,8
2011 Farmfurir Per Gustafsson Per Gustafsson 1.24,9
2010 B.W.Gulliver Sören Eriksson Jan-Olov Persson 1.28,0
2009 Stamping Bo Landgren Arne Andersson 1.25,4
2008 Myllarfaks Micael Melander Gunnar Melander 1.26,9
2007 Elias Lars Lindberg Håkan Åslund 1.25,5
2006 Jocke R.G. Emil Parhans Erik-Olof Parhans 1.28,8
2005 Nordgubben Örjan Kihlström Kenneth Karlsson 1.24,8
2004 Nordgubben Bo Eklöf Kenneth Karlsson 1.25,0
2003 Egil Tabac Staffan Falk Staffan Falk 1.24,7
2002 Nordgubben Kenneth Karlsson Kenneth Karlsson 1.25,0
2001 Trollfager Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson 1.26,5
2000 Trons Tilda Lars I Eriksson Gun-Marie Johansson 1.26,5
1999 Rimfrost Mats Andersson Mari Ström 1.27,1
1998 Kall Jomar Blekkan Ingela Mårtensson 1.26,7
1997 Tand Troll Matts Gottås Matts Gottås 1.28,5
1996 Valliano Åke Svanstedt Åke Svanstedt 1.26,0
1995 Teknic Jerry Nilsson Jerry Nilsson 1.28,9
1994 Forin Brage Lars Lindberg Bernt Ward 1.27,4
1993 Ede Tron Gösta Haglund Gösta Haglund 1.29,1
1992 Kinge Pegg Olle Pettersson Olle Pettersson 1.26,3
1991 Kormin Gunnar Melander Gunnar Melander 1.30,0
1990 H.A.Sano Ove A Lindqvist Ingegerd Moberg 1.28,5
1989 Myson Åke Svanstedt   1.29,9
1988 Klarbest Sven Haglund   1.31,4
1987 Minipojken Bengt Harlin   1.30,6
1986 Gullmin Roger Lundberg   1.28,1
1985 Lapp Nils Gunnar Melander   1.27,9
1984 Lapp Nils Gunnar Melander   1.29,1
1983 Barrison Gunnar Melander   1.30,3
1982 Mini Peter Åke Eriksson   1.32,1
1981 Fonix Benny Söderberg   1.35,6
1980 Viggo Best Per Gustafsson   1.30,5
1979 Sjunga Best Kjell Davidsson   1.27,9
1978 Sjunga Best Kjell Davidsson   1.28,8


info@bergsaker.travsport.se